Rozvadená dedina - stĺpček

Autor: Ľubomír Budinský | 14.11.2011 o 19:14 | (upravené 4.12.2011 o 15:55) Karma článku: 4,56 | Prečítané:  290x

Tie časy, keď obyvatelia dediny sa boli schopní rozvadiť len kvôli tomu, či ženích alebo nevesta má byť rovnakého vierovyznania, sú preč! Oveľa silnejším argumentom sú názory na politiku. Znie to neuveriteľne, a to najmä preto, že na dedine je takmer každý s každým v rodinnom vzťahu, či minimálne spolu pásli husi. Všetko sa to začalo v novembri, komunálnymi voľbami a zvolením nového starostu. Od tohto okamihu, sa dedina rozvadila. Bývalý starosta ale vládol v dedine ešte celý december, do vypršania zákonnej lehoty. Napadlo vtedy veľa snehu. A kým sa starosta topil v závejoch svojej prehratej moci, my ostatní, sme sa brodili v tých ozajstných. My sme zabudli na neho, on zato zabudol na nás.

Nebol ani vianočný stromček obce. Veď prečo zdôrazňovať politickú prehru ako darček? A na nový rok, koho perspektívu treba vítať?

Žezlo moci prevzal nový starosta až v januári. Ale v rozvadenej obci sa na vzťahoch nič nezmenilo. Bežne sa stáva, že vám voliči bývalého starostu na váš pozdrav neodzdravia, lebo vedia, že vy ste volili toho nového. Na príležitostné brigády v obci chodia len sympatizanti nového vedenia, hoci plocha dediny, potvora, sa nechce napoly rozdeliť.

Symbol prvého mája v obci, drevený stožiar, stavali už prívrženci terajšieho starostu, hasiči.

Pouličný predaj mäsa a zeleniny, ktorý povoľuje starosta, nám, chvalabohu, ostal. Žiaľ, aj s nakupujúcimi z druhého tábora. A tu by sa mi ten polovičný počet obyvateľov hodil, lebo ak zaváham, nič poriadne už nekúpim. Pri organizovanom zbere papiera a jeho výmene za toaletný mi plné počty čakajúcich nevadia. Chápem, že terajší opozičníci potrebujú toaletného papiera viac.

Niekto nezainteresovaný by mohol argumentovať, že drobné prejavy nevraživosti si netreba všímať. Ale to je možné len v meste. Tam k ľudom nemáte taký osobný vzťah, tam ich nepoznáte a oni nepoznajú vás.

A prečo to spomínam?

V dedine sa objavil nový nebezpečný fenomén, podpaľačstvo.

V priebehu tohto pol roka (2011),vždy chvíľu po polnoci, v obci horeli humná. Dokopy päť humien ľahlo popolom. Nie je ťažké sa domyslieť, koho ľudia upodozrievajú. Vždy toho z iného tábora.

Večný optimista si naše medziľudské vzťahy môže ľahko overiť v krčme. Pravda, ak začne mudrovať v tej nesprávnej. Ale potom bude musieť ísť už rovno k zubárovi.

Veru, nemáme sa za čo hanbiť. Ani tomu hore, čo na nás dozerá, sa to asi nepáči. Za tento rok, tri krát niekto urobil škodu služobníkovi božiemu, pánovi farárovi. Raz ho vykradli, potom mu ukradli nové auto a jedno z humien čo horelo, bolo jeho. Dodnes nevedno, či to boli len nejakí nezodpovední jednotlivci, alebo anarchisti, ktorým prekáža, že vysviacal v obci novú cukráreň.

Nuž takto dopadla naša dedina, kde je takmer každý s každým v rodinnom vzťahu, či minimálne spolu pásli husi.

A prečo to spomínam? Všetci vieme, že nás v marci čakajú nové parlamentné voľby. Kým v tých komunálnych boli u nás na dedine len dva tábory, v marci ich bude viac. Ako tých hús. Len nebudú jednej farby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?